Smith SOPHISTICATE-OXZ-54 SOPHISTICATE 54 OXZ Sunglasses
Thumbnail
Smith SOPHISTICATE 54 OXZ Sunglasses
Get an extra 10% off with code: WOWTEN
Apple Pay
Klarna
PayPal
Available
In Stock In 4-6 Days
Delivery estimated to United Kingdom by Tuesday 19 May 2026.
 30 Day No Hassle Returns
 Free UK Delivery
View our Delivery & Returns Policy.
Gender
Ladies
Frame Colour
Blue
Frame Material
Plastic
Frame shape
Round/Oval
Frame Type
Full Rim
Lens colour
Purple
Lens technology
Multilayer
Lens technology
UV Protection
Bridge or Pad
Bridge
Fit
Medium
Eye Size
54mm
Bridge size
19mm
Temple Length
145mm
Bridge or Pad
Bridge
Bridge size
19mm
Eye Size
54mm
Fit
Medium
Frame Colour
Blue
Frame Material
Plastic
Frame shape
Round/Oval
Lens colour
Purple
Multilayer
UV Protection
Temple Length
145mm